GP Κατάρ: Φωτιά στην μάχη του τίτλου από τη νέα νίκη του Lewis Hamilton

O Βρετανός οδηγός της Mercedes-AMG μείωσε στους 8 βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο, Max Verstappen

Συναρπαστικό προμηνύεται το φινάλε της σεζόν στη Formula 1, καθώς με δύο αγώνες να απομένουν σε Σαουδική Αραβία και Άμπου Ντάμπι, η διαφορά των δύο διεκδικητών του τίτλου μειώθηκε στους 8 βαθμούς. Ο Lewis Hamilton σημείωσε στο Κατάρ την 102η νίκη του στο θεσμό, κυριαρχώντας καθόλη τη διάρκεια του Grand Prix, από την εκκίνηση έως τον τερματισμό.

Ο Max Verstappen κατάφερε να περιορίσει τη ζημιά, καθώς αν και εκκίνησε από την 7η θέση (λόγω ποινής πέντε θέσεων επειδή αγνόησε τις κίτρινες σημαίες στις κατατακτήριες δοκιμές), τερμάτισε 2ος και πήρε και έναν επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο. Στο βάθρο, μαζί με τους πρωτοπόρους στη βαθμολογία, ανέβηκε ο Fernando Alonso της Alpine. Ήταν το πρώτο βάθρο για τον Ισπανό από το Grand Prix της Ουγγαρίας του 2014!

Όλα θα κριθούν στους δύο τελευταίους αγώνες, στη Σαουδική Αραβία στις 5 Δεκεμβρίου και στο Άμπου Ντάμπι, μία εβδομάδα αργότερα. Ο Hamilton χρειάζεται δύο νίκες για να είναι σίγουρο ότι θα κατακτήσει τον όγδοο τίτλο του στην F1, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο Verstappen. Στο δε Ολλανδό οδηγό της Red Bull Racing, αρκεί μία πρώτη και μία δεύτερη θέση.