Αγορά αυτοκινήτου: Συγκρατημένη αύξηση 2% στις ταξινομήσεις τον Φεβρουάριο, σε σχέση με πέρσι

Τις 20.104 ταξινομήσεις έφτασε η ελληνική αγορά στο πρώτο δίμηνο του έτους, καταγράφοντας πτώση 1,8% σε σχέση με το 2025.

Αγορά αυτοκινήτου: Συγκρατημένη αύξηση 2% στις ταξινομήσεις τον Φεβρουάριο, σε σχέση με πέρσι

Τις 20.104 ταξινομήσεις έφτασε η ελληνική αγορά στο πρώτο δίμηνο του έτους, καταγράφοντας πτώση 1,8% σε σχέση με το 2025.

Σταδιακή ανάκαμψη παρουσίασε τον Φεβρουάριο του 2026 η ελληνική αγορά αυτοκινήτου. Με βάση τα πρωτογενή στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΑΑ, οι ταξινομήσεις για τον μήνα Φεβρουάριο ανήλθαν σε 10.017, έναντι 9.818 το 2025, σημειώνοντας αύξηση 2% σε σχέση με πέρσι.

Παρόλα αυτά, συνολικά η ελληνική αγορά εξακολουθεί να σημειώνει πτώση 1,9% το πρώτο δίμηνο, συγκριτικά με πέρσι.

Σημαντική άνοδο 30,5% σημείωσαν οι ταξινομήσεις φορτηγών (ελαφρών και βαρέων), ενώ, στον αντίποδα, πτώση 4,9% καταγράφηκε στις ταξινομήσεις λεωφορείων.

Οι ταξινομήσεις αναλυτικά

Κατηγορία
Φεβ. 2026
Φεβ. 2025
Μεταβολή
Ιαν.–Φεβ. 2026
Ιαν.–Φεβ. 2025
Μεταβολή
Καινούργια επιβατικά
10.017
9.818
+2,0%
20.104
20.477
-1,8%
Καινούργια φορτηγά
(ελαφρά & βαρέα)
1.067
755
+41,3%
1.992
1.526
+30,5%
Καινούργια λεωφορεία
96
71
+35,2%
194
204
-4,9%

Σε ό,τι αφορά τις κατηγορίες, και το 2026 δημοφιλέστερη παραμένει η B-SUV με ποσοστό 36,4% επί του συνόλου των ταξινομήσεων. Ακολουθούν τα supermini (B) με ποσοστό 21,6%, ενώ την πρώτη τριάδα κλείνουν τα C-SUV, με 21,0%.

Ταξινομήσεις ανά κατηγορία

Segment
Φεβ. 2026
Φεβ. 2025
Διαφορά
(μον. μεριδίου)
Ιαν.–Φεβ. 2026
Ιαν.–Φεβ. 2025
Διαφορά
(μον. μεριδίου)
A
2,9%
4,7%
-1,8
2,4%
4,4%
-1,9
A-SUV
1,5%
2,4%
-0,9
1,4%
2,4%
-0,9
(A TOTAL)
(4,4%)
(7,0%)
(-2,7)
(3,9%)
(6,7%)
(-2,8)
B
21,6%
20,1%
+1,5
21,1%
20,4%
+0,6
B-SUV
36,4%
36,6%
-0,3
37,1%
36,1%
+1,0
(B TOTAL)
(57,9%)
(56,7%)
(+1,2)
(58,2%)
(56,5%)
(+1,7)
C
6,6%
7,3%
-0,8
6,4%
8,0%
-1,6
C-SUV
21,0%
20,8%
+0,2
22,0%
20,8%
+1,2
(C TOTAL)
(27,6%)
(28,2%)
(-0,6)
(28,4%)
(28,8%)
(-0,4)
D
0,5%
1,1%
-0,6
0,5%
1,2%
-0,7
D-SUV
7,5%
4,9%
+2,7
7,0%
4,6%
+2,4
(D TOTAL)
(8,0%)
(6,0%)
(+2,0)
(7,5%)
(5,9%)
(+1,7)
E
0,1%
0,1%
+0,0
0,1%
0,1%
+0,0
E-SUV
0,3%
0,4%
-0,1
0,4%
0,5%
-0,1
(E TOTAL)
(0,4%)
(0,5%)
(-0,1)
(0,5%)
(0,6%)
(-0,1)
F-G
0,1%
0,1%
-0,0
0,1%
0,2%
-0,1
F-G-SUV
0,3%
0,3%
+0,0
0,2%
0,2%
-0,0
(F-G TOTAL)
(0,4%)
(0,4%)
(+0,0)
(0,3%)
(0,4%)
(-0,1)
SPORTS
0,2%
0,1%
+0,1
0,2%
0,1%
+0,1
MPV
0,0%
0,0%
+0,0
0,0%
0,0%
+0,0
MPV-M/COMBI
1,1%
1,1%
+0,0
1,0%
1,0%
-0,0
(SUV TOTAL)
(67,0%)
(65,4%)
(+1,6)
(68,2%)
(64,7%)
(+3,5)
Σύνολο
100,0%
100,0%
0,0
100,0%
100,0%
0,0

Τα αμιγώς ηλεκτρικά μοντέλα αποτελούν το 6,5% της αγοράς, παρουσιάζοντας οριακή αύξηση στο δίμηνο (+0,3%) και πτώση -0.9% στον Φεβρουάριο. Βενζινοκίνητα και πετρελαιοκίνητα συνεχίζουν να χάνουν μερίδιο αγοράς, με τα πρώτα ωστόσο να παραμένουν η δεύτερη δημοφιλέστερη επιλογή για τους Έλληνες αγοραστές (24,4%). Στην κορυφή παραμένουν τα υβριδικά αυτοκίνητα, με ποσοστό 53,9%.

Ταξινομήσεις ανά καύσιμο / σύστημα κίνησης

Καύσιμο
Φεβ. 2026
Φεβ. 2025
Διαφορά
(μον. μεριδίου)
Ιαν.–Φεβ. 2026
Ιαν.–Φεβ. 2025
Διαφορά
(μον. μεριδίου)
Μερίδιο ΕΕ
Ιαν. ’26
Βενζίνη
24,4%
31,7%
-7,3
21,8%
33,1%
-11,3
22,0%
Πετρέλαιο
3,8%
2,4%
+1,4
3,0%
3,4%
-0,4
8,1%
Υβριδικά (HEV)
53,9%
50,9%
+2,9
58,7%
49,4%
+9,2
38,6%
Plug-in Υβριδικά (PHEV)
8,4%
6,2%
+2,2
7,6%
6,7%
+1,0
9,8%
Αμιγώς Ηλεκτρικά (BEV)
6,5%
7,3%
-0,9
6,4%
6,1%
+0,3
19,3%
Υγραέριο
(αμιγώς ή διπλού καυσίμου)
3,0%
1,4%
+1,6
2,6%
1,3%
+1,3
2,2%

 

Ευρωπαϊκή αγορά

Σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης, με βάση τα στοιχεία του Ευρωπαϊκού Συνδέσμου Κατασκευαστών Αυτοκινήτων (www.acea.be), η αγορά των επιβατικών κινήθηκε για τον Ιανουάριο του 2026 ως εξής:

Περιοχή
Ιαν. 2026
Ιαν. 2025
Μεταβολή
ΕΕ (1)
799.625
831.945
-3,9%
ΕΕ 14 (2)
699.619
720.539
-2,9%
ΕΕ (1) + EFTA (3)
817.255
856.671
-4,6%
Ελλάδα
10.087
10.659
-5,4%
(1) ΕΕ των 27. (2) Μέλη της ΕΕ ως το 2004. (3) Νορβηγία, Ισλανδία και Ελβετία.
Google News icon
Ακολουθήστε το MotorOne.gr στο Google News για άμεση και έγκυρη ενημέρωση!