Pole position για τον Hamilton στη Σαουδική Αραβία, στον τοίχο ο Verstappen!

H συναρπαστική μάχη τους στις κατατακτήριες δοκιμές κρίθηκε από το λάθος του Ολλανδού

Γεμάτη συγκινήσεις ήταν η τρίτη περίοδος των κατατακτηρίων δοκιμών στο Grand Prix της Σαουδικής Αραβίας. Η pole position για τον πρώτο αγώνα της Formula 1 που διεξάγεται στη χώρα κατέληξε στον Lewis Hamilton, καθώς ο Max Verstappen χτύπησε το μονοθέσιο της Red Bull Racing στον προστατευτικό τοίχο, λίγο πριν την ευθεία εκκίνησης – τερματισμού.

Ο Ολλανδός οδηγός ήταν έτοιμος να πάρει την pole από τα χέρια του Hamilton, καθώς ήταν αρκετά ταχύτερος στην τελευταία προσπάθειά του στο Q3. Το λάθος του όμως στην πίστα που χαρακτηρίζεται από την υψηλή μέση ταχύτητα, τον αναγκάζει να εκκινήσει τον αγώνα της Κυριακής (στις 7.30 μμ ώρα Ελλάδας) από την 3η θέση του grid.

Η πρώτη σειρά της εκκίνησης στον προτελευταίο αγώνα της σεζόν ανήκει στην Mercedes-AMG Petronas, καθώς δίπλα στον Hamilton θα βρεθεί ο team mate του, Valtteri Bottas. Το Jeddah Corniche Circuit  κατασκευάστηκε σε χρόνο ρεκόρ και έχει μήκος γύρου στα 6,174 χλμ.